Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci - Pratchett

26. ledna 2018 v 13:02 | - |  Co právě čtu

"Nejenže jsem našla na konci minulého roku svou nejoblíbenější knihu od Kinga, ale také od Pratchetta. A je to právě Mauric! Není to jen proto, že je to o kočce, a já miluju kočky, a o hlodavcích, a já zbožňuju hlodavce. Ale hlavně pro ten supr příběh. Takový pohádkový. Navíc jsou tam různá moudra, moudra taky miluju. Prostě nevím proč, ale takhle knížka si získala mé srdce."

Už jsem něco málo o této knížce napsala v předchozím článku, ale ráda bych o ní řekla něco více. :)
Kniha má 288 stran. Je to na trošku delší čtení, ale já to měla během chvilky. Konec se sice trošku táhne, ale jinak je to šrumec!


Příběh je, jak už název napovídá, o jistém Mauricovi a jeho vzdělaných hlodavcích - krysách. Jenže se nejedná jen tak o ledajaké krysy. Žily původně v Ankh-Morporku, poblíž Neviditelné univerzity. A právě jejich sídliště jim změnilo život. Mohly být pouhými krysami, jenže neodolaly zakázané hromadě odpadků, která byla plná magie. Odpadky byly totiž přímo z Neviditelné univerzity a člověk si nikdy nemůže být jistý tím, co takový mág všecko vyhodí. Každopádně, tyhle odpadky jim změnily život, protože krysy najednou začaly myslet a uvědomovat si samy sebe.


Poblíž žil také kocour - Mauric. Ten také získal schopnost myslet a mluvit. V knize je více popsaná celá historka, jak k těmto schopnostem přišel, ale psát to sem nebudu - spoiler. :D
A tihle vzdělanci se dali dohromady. Našli si ještě hloupého kluka, jak si aspoň mysleli, a ten s nimi chodí od města k městu, hraje na píšťalu jako pištěc a vyhání své krysy. Na srozuměnou, krysy nejpr do města přijdou, chvíli tam pobudou - krysí pohroma, myslí si obyvatelé města. Brzy na to se záhadným způsobem objeví pištec, zrovna když ho nejvíce potřebují. Vyžene krysy pryč, dostane zaplaceno.
Celým mozkem je samozřejmě Mauric - velice vychytralý kocour, který se ovšem před sněděním chycené krysy zeptá, zda umí mluvit. Drží se hesla, že co mluví a myslí, to nejí.
Avšak nebyl by to dobrý příběh, kdyby se něco nezvrhlo. Tentokrát zamíří do města, které je nejen na první pohled dost chudé, ale taky zde není něco úplně v pořádku. Krysí pohroma zde již dávno řádí, dokonce vám zaplatí, když přinesete krysí ocásek, jenže naši hrdinové zatím nepotkaly jedinou místní krysu...

Vtipnou záležitostí jsou krysí jména. Jelikož žily v odpadcích a zničehonic začaly myslet, rozhodly si dát jména podle toho, co jim zrovna hezky znělo. Tím vznikly krysy se jmény jako Šunkoflek, Sardinka, Černý přeliv nebo Ďábelský guláš.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama