Škvár - Charles Bukowski

26. ledna 2018 v 12:39 | -


"Pan Bukowski nezklamal. Zatím jsem od něj četla jen Hollywood, ale doufala jsem, že se mi naskytne další příležitost od něj něco přečíst. V Levných knihách byl ŠKvár za neuvěřitelných 59 Kč. Byl tam ještě román Ženy, ale ten jsem si nestačila koupit, někdo mi ho vyfouk! >:( Samozřejmě je kniha plná sprosťáren a vulgarit, to by jinak nebyl Bukowski. Ale má zajímavou myšlenku a je vtipně podaná. Navíc se pohodově čte."


V mém shrnovacím článku jsem se zmiňovala pár slovy o knize Škvár. Ale pro ukázku bych ráda ještě přidala nějakou tu fotku a popsala více, o čem kniha vůbec je. :)


Jedná se o poslední Bukowského dílo, které bylo vydáno krátce po jeho smrti (1994). Skládá se z kratších kapitol. Některé jsou až extrémně krátké. (Objevuje se zde kapitola, která obsahuje pouhé dvě věty - "Tady vynechám zbytek dne a noci. Nic se nedělo, nestojí to za řeč.")

Kniha má 176 stran. Jedná se spíš o takovou jednohubku. Já ji četla většinou při cestě vlakem.

Kniha je dost taková absurdní. Hlavní hrdinou je detektiv, krerý celý příběh vypráví. Jedná se sice o detektiva, ale většina jeho případů se tak nějak vyřeší sama. Celý příběh mi přišel jako sled náhod, které se detektivovi děly, aniž by se musel nějak extrémně snažit.

V knize vystupuje více postav. Jednou z nich je smrtka, která chce, aby jí detektiv vyhledal jistého Célina, který jí prý již dlouho uniká. Telefonátem této dámy do detektivovy kanceláře příběh začíná. Postupně se objeví i další klienti. Detektiv řeší jednotlivé případy na přeskáčku, zřejmě podle toho, jak se mu to zrovna hodí.


Přestože to celé působí absurdně a komicky, myslím, že je zde hlubší myšlenka, možná je jich i více. Myšlenka o smrtelnosti a nesmrtelnosti. Ale nerada bych spoilerovala, navíc je na každém, aby si vytvořil svůj názor na tuto knihu. Sama jsem zjistila, že když si toho o knize zjistím více ještě před přečtením, může mě to buď odradit - což je v některých případech dobře, protože neztracím čas s případnými braky, nebo mě to může až příliš nadchnout. Začnu v knize hledat, co tam není, a vytvářet si vlastní teorie, což může vést k velkému zklamání.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama