Klasika - Pratchett a King jako bonus

19. ledna 2018 v 18:10 | - |  Co právě čtu
Dlouho jsem tu nic nenapsala. Tak nějak jsem zapomněla, že vůbec nějaký blog mám. :D Ale už jsem se roztpomínala, ehm ehm. Během té doby jsem toho docela dost přečetla, teda aspoň podle mého měřítka. Samozřejmě mezi mnou čtené knihy patří hlavně ty od Pratchetta a sem tam King, kterého jsem si v poslední době hodně oblíbila.


Jak tak koukám, naposledy jsem zde psala o Zajímavých časech a Holčice, která měla ráda Toma Gordona. Za tu dobu jsem stihla přečíst ještě další knihy od Kinga, které mě jasně ukotvily v názoru, že King je prostě borec!

Časem bych ráda ty přečtené knihy popsala více, teď se jim budu věnovat jen tak ve zkratce, páč je jich fakt dost a já nerada píšu dlouhé články, protože se v nich pak ztrácím a odchyluju se od původní myšlenky.

Naštěstí mám instagram, kam si dávám většinou fotky knížek, které zrovna čtu, nejsou tam samozřejmě všechny, ale většina jo. :) Bez toho bych teď byla asi v háji a zdlouhavě hloubala v paměti.

1. Škvár - Charles Bukowski
Pan Bukowski nezklamal. Zatím jsem od něj četla jen Hollywood, ale doufala jsem, že se mi naskytne další příležitost od něj něco přečíst. V Levných knihách byl ŠKvár za neuvěřitelných 59 Kč. Byl tam ještě román Ženy, ale ten jsem si nestačila koupit, někdo mi ho vyfouk! >:( Samozřejmě je kniha plná sprosťáren a vulgarit, to by jinak nebyl Bukowski. ALe má zajímavou myšlenku a je vtipně podaná. Navíc se pohodově čte.

2. Řbitov Zvířátek - Stephen King
Takhle kniha mě neuvěřitelně vtáhla do děje. Dlouho se mi nestalo, že bych prožívala trable s hlavním hrdinou tak silně. Hrozně moc doufám, že dojde k zfilmování. Ano, vím, kniha už jednou zfilmovaná byla, ale nemám odvahu se na to podívat. Přece jen je to starší film a ty efekty... Prostě na staré filmy, které mají být hororem se koukat nedokážu, páč to na mě působí spíše komicky. Zhlédla jsem pár černobílých filmů a hodně si jich cením, jsou úžasné, ale horory prostě ne, to nejde... Takže pro nové zfilmování jsem všemi deseti, myslím, že by se jim to mohlo povést. Asi bych nadšením skákala ke stropu. Protože takhle kniha si to zaslouží. Je úžasná, prostě úžasná! Téměř jsem u ní brečela. (Vlastně ne téměř, ale úplně.) Nenáviděla jsem autora za to, jak dokáže jednoduše na konci kapitoli napsat větu ve stylu, že tohle je naposledy, co se s nějakou milou postavou potkáváme, protože do měsíce umře. To jako vážně? A pak nad tím furt přemýšlíte a říkáte si, že přece umřít nemůže. Nemůže! A furt jen čekáte, kdy k tomu teda dojde. Ach jo. Úplně mě ta knížka odstavila od normálního světa. :D Najednou jsem žila v domě s rodinou Creedových, radovala se s nimi a plakala s nimi. Určitě si tu knížku ještě jednou přečtu, houby jednou, ještě několikrát, protože je sakra boží!

3. Toulky s Charleym - John Steinbeck
Chtěla bych procestovat svět. Skočit do auta a rozjet se a neplánovat kam. Prostě vzhůru za dobrodružstvím! Ale v této knize je plán cesty jasný, jakože sluníčko ráno vyjde. Což nijak nevadí, je to moc hezky napsané. Plné historek. Během čtení jsem si občas připadala jako bych seděla na venkovní terase, tak typické pro americké domy, popíjela studenou limonádu, jelikož počasí je sakra ožehavé, a poslouchala, jak mi milý postarší pán vypráví, jak se vydal na cestu se svým psem Charleym. Povídá mi, koho potkal, co zažil. Prostě vázně pohodová knížka. Sice jsem jí četla dlouho, dýl než jsem předpokládala, ale nelituju toho. Už ji neplánuju číst znovu, raději se vrhnu na jinou knihu od tohoto skvělého autora, ale vřele doporučuju. Je takovým hlubším zamyšlením nad dnešní uspěchaností. Nad tím, že lidem je už pomalu jedno, co jedí, hlavně když něco snědí, aby mohli pokračovat ve své nekonečné cestě. A pak je tu hrstka lidí, která nepřežívá, ale skutečně žije a dokáže si uvařit výbornou večeři i z obyčejné konzervy fazolí. Hrstka lidí, která umí žít.

4. Cujo - Stephen King
A je tu vítěz o nejlepší knihu roku! Aspoň dle mého soudění. Když jsem Cujo dočítala, musela jsem si dělat přestávky. Psychické přestávky. Protože jsem tak trochu nechtěla vědět, jak to skončí. Věděla jsem, že špatně. Je to přece King, žádné Happyendy u něj neexistují.
Ale dočetla jsem ji. Neskončilo to úplně tak hrozně, jak jsem předpokládala. Ale každopádně je takhle knížka mou nejoblíbenější od Kinga. Pochybuju, že ji něco jen tak překoná. Ale to si ji musíte přečíst sami, protože ty pocity, které ve mě vyvolala, jsou nepopsatelné. Myslím, že jeden z důvodů, proč je King tak oblíbený, není ani to, že by jeho knihy byly strašidelné. Většinou ani nejsou. Ale během jejich čtení člověku naskočí husí kůže i tak. Protože se tam často dějí věci, kvůli kterým se najednou cítíte úplně neschopní, úplně ztracení a nevíte, co máte dělat. Chcete hrdinům knihy pomoct, ale nemůžete, můžete akorát číst dál a nechat autora, aby z vás vycucal všechny vaše pozitivní pocity, dokud nezůstane jen holé zoufalství. Tak nějak jsem si asi při čtení této knihy připadala, když došlo k vyvrcholení děje - zoufale. Protože s těmi postavami se prostě nejde nespojit. Nejde je nemít rád, nejde jimi opovrhovat, najednou jsou jakoby součástí rodiny a vám je ouzko, že se jim dějí špatné věci. V tomhle je King prostě nepřekonatelný.

5. Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci - Terry Pratchett
Nejenže jsem našla na konci minulého roku svou nejoblíbenější knihu od Kinga, ale také od Pratchetta. A je to právě Mauric! Není to jen proto, že je to o kočce, a já miluju kočky, a o hlodavcích, a já zbožňuju hlodavce. Ale hlavně pro ten supr příběh. Takový pohádkový. Navíc jsou tam různá moudra, moudra taky miluju. Prostě nevím proč, ale takhle knížka si získala mé srdce.

6. Zelená Míle - Stephen King
K tomu snad není co dodávat. Stačí kouknout na film a vynásobit jeho kvalitu milion a pak přesně zjistíte, jak svělá tato kniha je.

7. Carpe Jugulum - Terry Pratchett
Upíři. Čarodějky. V dálce vyjící vlkodlak. A kněz.
Carpe Jugulum se mi moc líbilo. Je to švanda. Upíry nemám ráda, zvlášť kvůli Stmívání, ale v téhle knížce jsou skvělí. Moderní! A to doslova. :) Samozřejmě Bábi Zlopočasná ví co a jak. Kdo ji zná, je mu jasné, že pokud někdo ohrožuje její zemi, její lid, tak je v maléru. I když se jedná o krvelačnou bestii jako je upír. Hehe.

8. Poslední hrdina - Terry Pratchett
Knížku čtete dvojnásobně dlouho, než je váš standart, a to hlavně kvůli nádherným ilustracím Paula Kidbyho. Nádhera! Tento skvost jsem dostala k Vánocům a byl to jeden z nejlepších dárků. Příběh je taky na jedničku. Cohen je vtipálek od přírody, mimo jiné. Hrdinové jak má být. Navíc starý známý Mrakoplaš. pan Karotka a tak dále. Kdo by odolal? :)

A to je vše. Knížky jsem četla asi od října, podle instagramu. Je to dlouhá doba, ale prokládala jsem je komiksy, které zde rozebírat nebudu. A navíc v prosinci probíhalo zápočtové období + pár předtermínů ke zkouškám, takže žádná sranda. :D ALe tenhle rok mám v plánu číst více. Vedu si seznam přečtených knih a zatím to nevypadá vůbec špatně. :) Plánuju knížky víc rozebrat, nebo aspoň přidat foto dokumentaci a ráda bych přidala i nějaké mé oblíbené citáty či momenty, které se v nich vyskytují. :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 19. ledna 2018 v 18:19 | Reagovat

Holčička, která měla ráda Toma Gordona se mi moc líbila! A s jinými knížkami o kterých se zmiňuješ ještě zkušenost nemám :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama